جزئیات نمای شیشه ایی (کرتینوال)

Card image cap

نمای شیشه ایی (کرتینوال)

  • تاریخچه نمای شیشه‌ای کرتین وال

نمای کراتین وال در قرن نوزدهم با توسعه پانل‌های بزرگ شیشه‌ای پدید آمد و از دهه ۱۹۳۰ هنگامی که آلومینیوم برای اولین بار به عنوان ماده ساختمانی در دسترس قرار گرفت، به سرعت مورد توجه قرار گرفت.

این نوع نما اکنون از نزدیک با جنبش مدرنیسم و به ویژه با سبک بین‌الملل که در اواسط قرن بیستم محبوبیت یافت، ارتباط نزدیکی دارد. کراتین وال یک شکل مدرن و عاری از اِلمان‌های تزئینی است که با تکرار واحدها و استفاده گسترده از شیشه مشخص تعریف می‌شود. این نما هنوز هم شهرهای مشهور جهان، زینت‌بخش نمای ساختمان‌های بلند است.

 

نمای کرتین وال چیست؟

." Curtain Wall "یک کلمه انگلیسی و معادل آن به فارسی دیوار پرده ای است. دیوار و پرده هر دو حائل هایی بین دو فضا هستند. یکی سخت و سنگین و دیگری سبک و قابل انعطاف است. درواقع هم استحکام و مقاومت دیوار را دارد و هم زیبایی و سبکی پرده را.  از این رو نام انرا کرتین وال Curtain Wall گذاشتند.

نماهای کرتین وال از آنجا که هیچ باری از خود ساختمان را به دوش نمی کشند و تنها نیرویی که تحمل می کنند نیروی وزن خودو نیرو های جانبی نظیر باد است .  به همین جهت به سازه های کرتین وال سازه های خود ایستا میگویند. نمای کرتین وال انواع و اقسام و زیادی دارد که پرکاربرد ترین آنها کرتین وال شیشه ای هستند.

 

کرتین وال ها در واقع شاسی ها و لامل هایی هستند که در اطراف پروژه قرار می گیرند. و شیشه هایی که قرار است بعنوان نمای ساختمان باشند بجای اینکه روی خود ساختمان نصب شوند روی سازه کرتین وال نصب می شوند.  از این رو وزن وارده بر ساختمان کاهش می یابد. این کاهش وزن سبب می شود که  مقاومت ساختمان نسبت به زلزله افزایش یابد

 

ساختار نمای کرتین وال:

 

 ساختمان اصلی کرتین وال یا استراکچر کرتین وال از شاسی و لامل تشکیل شده سپس شیشه ها یا سایر پوشش ها روی آنها نصب می شوند.

  لامل :لامل در حقیقت همان سازه آلومینیومی است که شیشه ها روی آن نصب میکننداین لامل ها در دو جهت افقی و عمودی نصب می شوند. و فضایی مشبک مناسب نصب صفحات شیشه ای یا غیره را می دهند.

 به لامل های عمودی "مولیون" و به نماهای افقی" ترنسم" گویند.

به طور معمول لامل افقی (ترنسم) در سایز طولی کوچکتری نسبت به مولیون (لامل عمودی) طراحی و اجرا می شود اما می بایستی که عرض لامل ها با یکدیگر برابر باشند.

سطح مقطع لامل ها نیز به گونه ای است که بتوان در شیار هایی لامل ها در هم قفل می شوند و یا شیشه ها در فضای بین مولیون و ترنسم قرار می گیرند را بتوان با لاستیک های مخصوصی به نام  EPDM جهت انجام عایق بندی حرارتی اقدام کرد. از این رو نماهای کرتین وال عایق صوتی حرارتی رطوبتی خیلی خوبی هستند.

 

انواع مختلف لامل

 

 لامل ها دارای  انواع مختلفی نظیر فولادی چوبی و آلومینیومی هستند که بهترین آنهانوع آلومینیومی اند علت آن این است که نمونه های فولادی و چوبی به علت خوردگی وزن بالا مشکلاتی که در عایق بندی دارند خیلی زود از صحنه حذف شدند اما نمونه آلومینیومی و آلیاژ های آن به دلیل خواصی که دارند نظیر استحکام بالا در عین سبکی توانایی جیگ و فیکسچر بودن بالا به منظور عایق بندی رطوبتی و هوادهی باعث شدبیشتر موردتوجه قراربگیرند.

 

سیستم های کرتین وال از نظر نصب به دو نوع تقسیم بندی می شوند:

 ۱.فریملس framless – بدون فریم (بدون خطوط ظاهری نمایان) :سیستم  فریملس خود به دو زیر مجموعه full frame و Ufram تقسیم بندی می شوند که هر کدام از این انواع با توجه به شرایط پروژه ساختار نما و غیره توسط مهندسان و معماران انتخاب میشوند.

الف-سیستم کرتین وال فول فریم لس (Frameless)

سیستم کرتینوال فریم لس دارای فریمی است که از پشت شیشه را قاب کرده و روی لامل بواسطه لقمه های آلومینیومی مخصوص متحرک نگه داشته می شود و از خارج ساختمان تنها ژوئن های مابین شیشه ها دیده خواهد شد. به عبارتی در سیستم فریم لس فقط خط فاصله میان دو شیشه که با چسب های مخصوص پر می شوند در نما دیده می شود و هیچ گونه فریم و زهوار و درپوشی در نمای خارجی وجود ندارد و دیده نمی شود .

۲. (فیسکپ facecap (در پوش دار.

نمونه فول فریملس کرتین وال:

در این حالت شیشه هایی دوجداره یا چند جداره ای که بین فضای خالی بین دو شیشه از چسب های پایه سیلیکون استفاده شده درون قاب هایی که " کاست " می نامند قرار می گیرند  سپس مجموعه شیشه و کاست را در فضای خالی بین لامل های افقی و عمودی با استفاده پیچ  یا پرچ در جای خود محکم می شوند.

در سیستم فیس کپ استراکچرهای آلومینیومی کرتین وال (لامل ها) دارای لبه ای نیستند که شیشه را در جای خود ثابت کنند بلکه پس از قرار گرفتن شیشه بر روی لامل ها یک زهوار یا پروفیل نگهدارنده در نمای خارجی بر روی پایه لامل ها پیچ میگردد و شیشه را نگه داشته و مانع واژگونی آن میشود و نما را هم کاملا آب بند و هوا بند می کند. روی این نگهدارنده هم درپوش های متنوعی با عرض معمولا ۵ سانت و با طول و فرم های متفاوت نصب میگردد. این درپوش ها در نمای کرتین وال فیس کپ  در سطح نما قابل رویت هستند و در هنگام طراحی نما مد نظر قرار می گیرند . با این قابلیت طراح می تواند در نماهای شیشه ای تاکیدی متفاوت بر یکی از خطوط عمودی یا افقی نماید. به طور مثال در نماهایی که ارتفاع بیشتری نسبت به عرض آن دارند می توان با نصب در پوش رنگ روشن و یا بزرگتر در خطوط عمودی و حذف کامل آن در خطوط افقی و تاکید بیشتر بر روی خطوط عمودی القای ارتفاع بیشتر نما را نمود و یا بالعکس در نماهایی که عرض بیشتری نسبت به ارتفاع آن دارند با نصب در پوش رنگ روشن و یا بزرگتر در خطوط افقی و حذف کامل آن در خطوط عمودی با تاکید بیشتر بر روی خطوط افقی القای عرض بیشتر نما را نمود. و یا با استفاده از درپوش های ظریف تر و یکسان و نزدیک به رنگ شیشه ، به یک سطح نمای شیشۀ یک دست رسید .

 

نمونه  یو چنل کرتین وال:

 

در این حالت، مابین شیشه هایی دوجداره یا چند جداره ای که بین فضای خالی دو شیشه اند از چسب های پایه سیلیکون واسپیسرu چنل استفاده گردیده، سپس توسط لقمه های مخصوص فلزی در فضای بین لامل های افقی و عمودی قرار می گیرند.

 

نمونه فیسکپ کرتین وال:

در این نمونه یکی از لامل های افقی یا عمودی حذف می شوند، سپس از لاستیک و چسب هایی که ماده اصلی تشکیل دهنده آنها سیلیکون است استفاده می شود.

 

۲-سیستم Semi Unitized

در این حالت پروفیل های عمودی به صورت جزیی است بنابراین شبکه بندی نما که شامل پروفیلهای افقی و عمودی به صورت قاب هایی با عرض یک شیشه و ارتفاع ۱ یا ۲ طبقه در کارخانه تولید ،سپس در محل پروژه مونتاژ می شود و شیشه ها در آن نصب میشوند.از آنجا که قاب ها بدون شیشه به محل پروژه منتقل می شود راحت می توان آن قاب ها را به طبقات بالایی منتقل کرد. بنابراین سرعت اجرای  نما سریع تر از حالت قبل است. و در مقابل ارتعاشات و زلزله مقاومت بالایی دارند. و عموما ابعادی معادل ۱۷۰ در ۱۸۰ سانتی متر  است.

 

۳-سیستم Unitized

در این  حالت از انجا که پروفیل ها از زمان اجرای پروژه در محل پروژه انجام می شود سرعت اجرا و تکمیل بالایی دارد.  شیشه ها نیز با بسته بندی مناسب  همزمان با اجرای پروژه  به محل پروژه منتقل می شود. از مزیت های بسیار مهم  این روش بدون نیاز نصب داربست قابل اجرا است.

 

مزایای نمای کرتین وال :

1-کاهش مصرف انرژی

2- سبکی در سازه و کاهش وزن ساختمان.

3- نهایت استفاده از نور در ساختمان.

4- کاهش هزینه های تعمیرو  نگهداری.

5- مقاومت بالا در برابر از طوفان و یا زمین لرزه.

6- مای کرتین وال به عنوان عایق صوتی و عایق حرارتی عمل می کند.

7- زیبا سازی نما با انتخاب شیشه های رنگی مختلف.

8- جذاب کردن هرچه بیشتر نما و جلوه شهر سازی.

9- قابلیت کنترل دید در داخل ساختمان با استفاده از انتخاب مناسب شیشه ها.