هندریل یا نرده شیشه ایی( handrail )

هندریل یا نرده شیشه ایی( handrail )

نرده شیشه ای یا هندریل شیشه ای یکی از انواع تجهیزات ساختمانی است که در آن از شیشه به عنوان ساختار اصلی استفاده میشود.نرده شیشه ای برای اضافه کرده انواع ویژگی ها می باشد این هندریل ها قابل استفاده در راه پله های ،تراس ها و بالکن ها ، استخرها و دوردوشی ها و… می باشند.

برای ساخت نرده شیشه ای معمولا از شیشه سکوریت و شیشه لمینت در ضخامت های مختلف به همراه یراق آلات مختلف استفاده می شود.

انواع محل نصب نرده شیشه ای:

نرده شیشه ای تراس
نرده شیشه ای بالکن
نرده شیشه ای استخر
نرده شیشه ای کابین دوش

مدلهای نرده شیسه ایی سکوریت و لمینت:
۱_نرده شیشه ای توپی یا اسپیگت:

این نوع از هندریل شیشه ای قابل نصب در داخل و خارج از ساختمان می باشد به عبارت دیگر شما می توانید این نوع از نرده را در راه پله ها و یا تراس و بالکن ها مورد استفاده قرار دهید در این نرده ها دو توپی برای هر پنل شیشه وجود دارد که وظیفه آنها نگه داشتن شیشه می باشد.پایه‌های این نرده به شکل سوزنی بوده و تا ۱۵ سانتی متر ارتفاع دارند. با توجه به این ۱۵ سانتی متر پایه سوزنی استیل، می‌توان شیشه‌هایی تا ۴ متر را در ساختار آن‌ها جای داد.

۲_نرده شیشه فیکس پوینت یا Standoff:

این سیستم هندریل شیشه ای قابل نصب در داخل و خارج از محیط خانه می باشد اما بیشترین استفاده و مناسبترین نوع استفاده از این نوع از نرده های محیط داخلی مخصوص راه پله می باشد این نوع از نرده برای ایجاد یک محیط مدرن بسیار مناسب می باشد و در نگه داشتن آن از بتن ،چوب و فولاد در کنار راه پله و بالکن استفاده می شود

۳_نرده شیشه ای فریم لس دفنی یا clamp
هندریل فریم لس دفنی توصیه شده برای داخل می باشد این نوع از نرده با استفاده از گیره هایی که در پایین شیشه موجود می باشد شیشه را نگه می دارد این گیره ها بسیار محکم می باشند و قادر هستند شیشه را به درستی نگه دارند تعمیر و نگهداری این نوع از نرده بسیار آسان می باشد و در هنگام آسیب دیدن یک پنل شیشه ای به سادگی قابل تعویض می باشد.

۴_نرده شیشه ای اکسپوز:
این نوع از نرده قابل نصب در محیط های داخلی و خارجی می باشد اگرچه برای محیط های داخلی که دارای زیر ساخت بتن و فولاد می باشد توصیه می شود این سیتم نرده با توجه به شکلی که دارد قادر است شیشه را به صورت عمودی نگه دارد شیشه ها با استفاده از یا یا چند گیره برای نگه داشتن به دستگیره نصب شده اند.
این نرده هابه شکل یو انگلیسی هستند و در فاصله چیزی نزدیک به ۲۰ تا ۲۵ سانتی متری سطح قرار می‌گیرند. با نصب قاب، شیشه در آن جای گرفته و به درستی محکم می‌شود. این نوع از شیشه‌های سکوریت و لمینیت نیز استحکام بسیار خوبی دارند.

۵_نرده شیشه ای فریم لس
این سیستم نرده قابل نصب برای هر دو محیط داخلی و خارجی می باشد تعمیر و نگهداری این نوع از نرده بسیار آسان می باشد دلیل آن نیز این می باشد که این نرده با حداقل سخت افزار قابل اجراست.

۶_نرده شیشه ای اسپایدر
این نوع از هندریل شیشه ای قابل نصب در دو محیط داخلی و خارجی می باشد در هر دو طرف شیشه از گیره هایی برای نگه داشتن پنل های شیشه ای استفاده می شود ، گیرها سپس به یک پایه نگه دارند متصل می شوند همچنین برای نگه داشتن پایه ها نیز از یک سطح جامد استفاده می شود انواع مختلفی از نرده شیشه ای اسپایدر موجود می باشد که بدون دسته و دسته دار هستند برای نصب ان‌ها از بست‌های عنکبوتی استفاده می‌شود. شیشه سکوریت و لمینیت در این نوع، به وسیله بست‌های عنکبوتی به هندریل متصل شده و لازم است که محل اتصال بست‌ها، کاملا دقیق باشد.

شیشه های تزیینی نقش تاثیرگذاری در زیبایی ساختمان های ویلایی، معماری های خاص و ساختمان های بلند مرتبه دارد و شامل تنوع متریالی و ظاهری است. یکی از انواع شیشه های دکوراتیو، شیشه دوجداره جورجین بار و ویکتورین بار می باشد.
نحوه ساخت شیشه های دکوراتیو، با قرار دادن شبکه های تزیینی مابین دو شیشه انجام می پذیرد. این نوع شیشه تنها در حالت شیشه دوجداره ساخته می شود و بصورت شیشه تک جداره و یا سه جداره قابل استفاده نیست.

در شیشه دوجداره جورجین بار در میان دو لایه شیشه، پروفیل آلومینیومی تزئینی در رنگ های مختلف و در شکل های هندسی متفاوت قرار می گیرد که با توجه به تنوع زیاد می توانند نمای خاصی را به محل استقرار خود بدهند. در این شیشه های تزئینی از آلومینیوم استفاده می گردد. پس از اتصال پروفیل های آلومینیومی به یکدیگر، ساختار بوجود آمده را در بین شیشه دوجداره بر روی اسپیسر به کار رفته ثابت می کنیم و روند دوجداره کردن شیشه را ادامه می دهیم. نکته حائز اهمیت در روند تولید این شیشه ها نحوه فیکس کردن بر روی اسپیسر و چگونگی اتصال پروفیل های آلومینیومی به یکدیگر است که در کیفیت آن ها موثر است.
در شبکه های تزیینی Georgian Bar که در داخل شیشه های دکوراتیو کار می شود از پروفیل های آلومینیومی با پهنای 9، 16 و 25 میلیمتر استفاده می گردد.
رنگ های جورجین بار

نقره ای

طلایی

سفید

اشکال هندسی جورجین بار

مربع

لوزی

گل لیلی

گل چهارپر

مکان های پیشنهادی برای شیشه های جورجین بار

پنجره ها

درهای ورودی

شیشه های کابینت

ساختمان های ویلایی

مزایای شیشه های جورجین بار

این مدل شیشه ها این امکان را به ما می دهند تا هر گونه طرحی را که می خواهیم بر روی پنجره های دوجداره ایجاد کنیم تا مجموعه پنجره دوجداره و شیشه دوجداره کاملا هماهنگی خود را با نوع معماری ساختمان حفظ نماید.

از مزایای این مدل دکوراتیو کردن شیشه می توان به تنوع رنگ و شکل، عمر طولانی و عدم نیاز به نظافت را بیان کرد.

در تمامی بازشوها و چارچوب هایی که امکان جایگذاری شیشه وجود دارد می توان استفاده کرد.
قیمت این شیشه ها بر اساس میزان متراژ پروفیل آلومینیوم مصرفی در داخل شیشه های دوجداره محاسبه می شود. استفاده از اشکال هندسی و تزئینی موجب افزایش قیمت ای نوع شیشه دکوراتیو خواهد شد.