کرتینوال

کرتینوال

کرتینوال

●تاریخچه نمای شیشه‌ای کرتین وال

نمای کراتین وال در قرن نوزدهم با توسعه پانل‌های بزرگ شیشه‌ای پدید آمد و از دهه ۱۹۳۰ هنگامی که آلومینیوم برای اولین بار به عنوان ماده ساختمانی در دسترس قرار گرفت، به سرعت مورد توجه قرار گرفت.
این نوع نما اکنون از نزدیک با جنبش مدرنیسم و به ویژه با سبک بین‌الملل که در اواسط قرن بیستم محبوبیت یافت، ارتباط نزدیکی دارد. کراتین وال یک شکل مدرن و عاری از اِلمان‌های تزئینی است که با تکرار واحدها و استفاده گسترده از شیشه مشخص تعریف می‌شود. این نما هنوز هم شهرهای مشهور جهان، زینت‌بخش نمای ساختمان‌های بلند است.

به طور کلی ساختمان ها دارای ۲ وجه داخلی و خارجی اند.

نمای کرتین وال چیست؟

گ." Curtain Wall "یک کلمه انگلیسی و معادل آن به فارسی دیوار پرده ای است. دیوار و پرده هر دو حائل هایی بین دو فضا هستند. یکی سخت و سنگین و دیگری سبک و قابل انعطاف است. درواقع هم استحکام و مقاومت دیوار را دارد و هم زیبایی و سبکی پرده را. از این رو نام انرا کرتین وال Curtain Wall گذاشتند.
نماهای کرتین وال از آنجا که هیچ باری از خود ساختمان را به دوش نمی کشند و تنها نیرویی که تحمل می کنند نیروی وزن خودو نیرو های جانبی نظیر باد است . به همین جهت به سازه های کرتین وال سازه های خود ایستا میگویند. نمای کرتین وال انواع و اقسام و زیادی دارد که پرکاربرد ترین آنها کرتین وال شیشه ای هستند.

کرتین وال ها در واقع شاسی ها و لامل هایی هستند که در اطراف پروژه قرار می گیرند. و شیشه هایی که قرار است بعنوان نمای ساختمان باشند بجای اینکه روی خود ساختمان نصب شوند روی سازه کرتین وال نصب می شوند. از این رو وزن وارده بر ساختمان کاهش می یابد. این کاهش وزن سبب می شود که مقاومت ساختمان نسبت به زلزله افزایش یابد

ساختار نمای کرتین وال:

ساختمان اصلی کرتین وال یا استراکچر کرتین وال از شاسی و لامل تشکیل شده سپس شیشه ها یا سایر پوشش ها روی آنها نصب می شوند. لامل :
لامل در حقیقت همان سازه آلومینیومی است که شیشه ها روی آن نصب میکننداین لامل ها در دو جهت افقی و عمودی نصب می شوند. و فضایی مشبک مناسب نصب صفحات شیشه ای یا غیره را می دهند.
به لامل های عمودی "مولیون" و به نماهای افقی" ترنسم" گویند. 
سطح مقطع لامل ها نیز به گونه ای است که بتوان در شیار هایی لامل ها در هم قفل می شوند و یا شیشه ها در فضای بین مولیون و ترنسم قرار می گیرند را بتوان با لاستیک های مخصوصی به نام EPDM جهت انجام عایق بندی حرارتی اقدام کرد. از این رو نماهای کرتین وال عایق صوتی حرارتی رطوبتی خیلی خوبی هستند.

انواع مختلف لامل

لامل ها دارای انواع مختلفی نظیر فولادی چوبی و آلومینیومی هستند که بهترین آنهانوع آلومینیومی اند علت آن این است که نمونه های فولادی و چوبی به علت خوردگی وزن بالا مشکلاتی که در عایق بندی دارند خیلی زود از صحنه حذف شدند اما نمونه آلومینیومی و آلیاژ های آن به دلیل خواصی که دارند نظیر استحکام بالا در عین سبکی توانایی جیگ و فیکسچر بودن بالا به منظور عایق بندی رطوبتی و هوادهی باعث شدبیشتر موردتوجه قراربگیرند.

سیستم های کرتین وال از نظر نصب به دو نوع تقسیم بندی می شوند:
۱.فریملس framless (بدون خطوط ظاهری نمایان) :سیستم فریملس خود به دو زیر مجموعه full frame و Ufram تقسیم بندی می شوند که هر کدام از این انواع با توجه به شرایط پروژه ساختار نما و غیره توسط مهندسان و معماران انتخاب میشوند.
۲. فیسکپ facecap (در پوش دار).
نمونه فول فریملس کرتین وال:
در این حالت شیشه هایی دوجداره یا چند جداره ای که بین فضای خالی بین دو شیشه از چسب های پایه سیلیکون استفاده شده درون قاب هایی که " کاست " می نامند قرار می گیرند سپس مجموعه شیشه و کاست را در فضای خالی بین لامل های افقی و عمودی با استفاده پیچ یا پرچ در جای خود محکم می شوند.

نمونه یو چنل کرتین وال:

در این حالت شیشه هایی دوجداره یا چند جداره ای که بین فضای خالی بین دو شیشه از چسب های پایه سیلیکون استفاده شده درون کاست های u شکل قرار می گیرند ،سپس توسط لقمه های مخصوص فلزی در فضای بین لامل های افقی و عمودی قرار می گیرند.

نمونه فیسکپ کرتین وال:

در این نمونه یکی از لامل های افقی یا عمودی حذف می شوند، سپس از لاستیک و چسب هایی که ماده اصلی تشکیل دهنده آنها سیلیکون است استفاده می شود.


نماهای کرتین وال بر حسب نوع اجرا به سه گروه زیر تقسیم بندی می شوند:

۱-نوع قاب:

قاب ۶۰ میلی متری:

این پروفیل ها با پهنای ۶۰ میلی متر و عمق متغییر که پارامترهایی نظیر محاسبات فشار باد و ارتفاع سازه ها در تعیین عمق پروفیل نقش دارد. همچنین قابلیت اجرا در انواع سطوح مسطح، چند ضلعی، سقف های باز شو شیشه ای به صورت تک جداره، دو جداره ، چند جداره را دارد.

قاب ۵۰ میلی متری:

این پروفیل ها با پهنای ۵۰ میلی متر و عمق متغییر که پارامترهایی نظیر محاسبات فشار باد و ارتفاع سازه ها در تعیین عمق پروفیل نقش دارد. همچنین قابلیت اجرا در انواع سطوح مسطح، چند ضلعی، سقف های باز شو شیشه ای به صورت تک جداره، دو جداره ، چند جداره موجوداست

قاب فریملس ۶۰ میلی متری:

این پروفیل ها با پهنای ۶۰ میلی متر و عمق متغییر که پارامترهایی نظیر محاسبات فشار باد و ارتفاع سازه ها در تعیین عمق پروفیل نقش دارد. همچنین قابلیت اجرا در انواع سطوح فریملس مسطح، چند ضلعی، سقف های باز شو شیشه ای به صورت تک جداره، دو جداره ، چند جداره را دارد. در این حالت شیشه ها دو جداره روی فریم با چسب مخصوص در کارخانه چسبانده و توسط یراق آلات و اتصالات روی نما نصب میشود

قاب فریملس ۵۰ میلی متری:

این پروفیل ها با پهنای ۶۰ میلی متر و عمق متغییر که پارامترهایی نظیر محاسبات فشار باد و ارتفاع سازه ها در تعیین عمق پروفیل نقش دارد. همچنین قابلیت اجرا در انواع سطوح فریملس مسطح، چند ضلعی، سقف های باز شو شیشه ای به صورت تک جداره، دو جداره ، چند جداره را دارد. در این حالت شیشه ها دو جداره روی فریم با چسب مخصوص در کارخانه چسبانده و توسط یراق آلات و اتصالات روی نما نصب می شود.

قاب فریملس ۶۰-۵۰ میلی متری تایپ اس:

مشخصات فنی سیستم های فوق همانند قاب فریملس ۵۰ میلی متری می باشد. با این تفاوت که مکانیزم نصب شیشه ها بدون استفاده از قاب آلومینیومی توسط یراق آلات لامل های عمودی و افقی نصب می گردد.

۲-سیستم Semi Unitized
در این حالت پروفیل های عمودی به صورت جزیی است بنابراین شبکه بندی نما که شامل پروفیلهای افقی و عمودی به صورت قاب هایی با عرض یک شیشه و ارتفاع ۱ یا ۲ طبقه در کارخانه تولید ،سپس در محل پروژه مونتاژ می شود و شیشه ها در آن نصب میشوند.از آنجا که قاب ها بدون شیشه به محل پروژه منتقل می شود راحت می توان آن قاب ها را به طبقات بالایی منتقل کرد. بنابراین سرعت اجرای نما سریع تر از حالت قبل است. و در مقابل ارتعاشات و زلزله مقاومت بالایی دارند. و عموما ابعادی معادل ۱۷۰ در ۱۸۰ سانتی متر است.

۳-سیستم Unitized

در این حالت از انجا که پروفیل ها از زمان اجرای پروژه در محل پروژه انجام می شود سرعت اجرا و تکمیل بالایی دارد. شیشه ها نیز با بسته بندی مناسب همزمان با اجرای پروژه به محل پروژه منتقل می شود. از مزیت های بسیار مهم این روش بدون نیاز نصب داربست قابل اجرا است.